Historia

Strona główna  > O Bułgarii  > Historia > strona 2 z 3
  • OK. V wieku
  PROTOBUŁGARZY – PRZODKOWIE DZISIEJSZYCH BUŁGARÓW 
   
Na terenie dzisiejszej Bułgarii w okresie V, VI wieku tereny te zaczęły osiedlać pierwsze plemiona słowiańskie. Następnie wiele opracowań wskazuje, że na tereny te zaczęli napływać Protobułgarzy – koczowniczy lud, który zawędrował z terenów Azji Środkowej. Zatrzymali się nad morzem Azowskim jednak szybko zostali wypędzenie przez Chazarów. Jedna z grup pod wodzą chana Asparucha dotarła na Dunaj. Władca zawarł sojusz z 7 miejscowymi plemionami słowiańskimi i podbił pokaźny fragment ziem nad Dunajem a w 681 roku powołał do życia pierwsze państwo bułgarskie. W krótkim czasie ruchliwi koczownicy wymieszali się ze Słowianami, zsiedli z koni i zaczęli uprawiać ziemię.


  • 681-1018
  PIERWSZE PAŃSTWO BUŁGARSKIE 
   
Protobułgarzy Asparucha byli wiodąca siłą w nowym Państwie. Nadali mu strukturę społeczną, wojskową i polityczną. Należy pamiętać, że Protobułgarzy i Słowianie bardzo różnili się między sobą i dopiero chrześcijaństwo a głównie alfabet połączył ich w jeden naród. Oczywiście potrzeba było na to kilku stuleci. W 865 r. chan Borys I uznał greckie chrześcijaństwo prawosławne za religię państwową ze względu na podległość Cerkwi władzy Świeckiej. W tradycji chrześcijańskiej król, władca podlegał papieżowi. Chan Borys I Michał został ochrzczony przez duchowieństwo greckie w przeddzień Zielonych Świąt 25 maja 866 roku. Otrzymał na cześć Michała III, swojego ojca chrzestnego imię Michał. Powstało potężne państwo ze stolicą w Plisce (północny-zachód). Okres 893-927 to okres świetności państwa bułgarskiego za panowania cara Symeona I. Bułgaria staje się najpotężniejszym ośrodkiem kultury słowiańskiej. Car Symeon I znacznie poszerzył terytorium kraju, przyłączając Trację i Macedonię oraz przesuwając granice aż pod bramy Konstantynopola. Dla zaznaczenia nowego etapu w dziejach ustanowił nowa stolicę w Presławiu. Okres panowania tego władcy to także powstanie cyrylicy. Symeon I wykupił na targu 7 niewolników będących uczniami już nieżyjących Cyryla i Metodego, zwrócił im wolność i założył 7 szkół w siedmiu zakątkach swego królestwa. Prawdopodobnie Kliment z Ochrydy stworzył nowy alfabet, prostszy od głagolicy i na cześć swojego mistrza nazwał go cyrylicą


  • 1018- 1185
  OKUPACJA BIZANTYJSKA, RUCH BOGOMILCÓW 
   
W X wieku Bułgaria toczy walki z Bizancjum. Bizantyjski cesarz Bazyli II (nazywany Bułgorabójca) korzystając ze słabości Bułgarii odbiera Bułgarii wszystkie tereny. Kładzie kres pierwszemu Państwu Bułgarskiemu. Ten czas to także okres ruchów religijnych. Pojawia się ruch zwany bogomilizmem.W X wieku Bułgaria toczy walki z Bizancjum. Bizantyjski cesarz Bazyli II (nazywany Bułgorabójca) korzystając ze słabości Bułgarii odbiera Bułgarii wszystkie tereny. Kładzie kres pierwszemu Państwu Bułgarskiemu. Ten czas to także okres ruchów religijnych. Pojawia się ruch zwany bogomilizmem.


  • 1187-1396
  DRUGIE PAŃSTWO BUŁGARSKIE
   
Początek drugiemu Państwu Bułgarskiemu nadali dwaj dzielni bracia Asen i Piotr poprzez wywołanie przeciwko Bizancjum powstania w Tyrnowie. Zawarto pokój. Stolicą zostało Tyrnowo. Bułgaria powróciła do swoich granic za panowania trzeciego z braci Joana zwanego Kalojanem. Kraj jednak ze względu na wzrastające znaczenie możnowładców, które spowodowało rozdrobnienie państwa – zostało podbite przez imperium osmańskie.


  • 1396-1876
  OKUPACJA OSMAŃSKA
   
Bułgaria na blisko pięć stuleci stała się osmańska prowincją. Nie zatraciła jednak swej tożsamości. Turcy siła narzucili islam i wszędzie budowali meczety. Ostoja dla Bułgarów były monastyry. Tutaj skupiał się ruch oporu. Tutaj utrzymał się obrządek i narodowy język. Wielu Bułgarów musiało przyjąć islam by zachować życie – Słowianie którzy przejęli islam byli nazywani Pomacy.



---


Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Szukaj w serwisie



Wstecz Drukuj stronę Do góry