Bansko

Opis regionu


 
Malownicza miejscowość położona na wysokości 925 m n.p.m. jest jednym z najsłynniejszych rejonów narciarskich w Bułgarii, gdzie co roku przybywają turyści z całej Europy. Znajduje się w południowo-zachodniej części Bułgarii, wśród gór Pirin, zaledwie 170 km od stolicy Bułgarii, Sofii. Warunki do uprawiania sportów zimowych sa tutaj doskonałe. Bansko leży u stóp gór Vihren (2914 m n.p.m.) oraz Todorin Vrukh (2646 m n.p.m.), gdzie każdy znajdzie trasy dla siebie, od początkujących narciarzy do prawdziwych ekspertów. Wybierając się tu na wczasy, oprócz narciarskich atrakcji, mamy możliwość poznania atmosfery starych, bułgarskich wiosek, gdyż Bansko to nie tylko resort narciarski, lecz także przepiękne, pełne uroku, historyczne miasteczko

Znajduje się tutaj 120 zabytków, muzeum regionu i wystawa etnograficzna. Najpiękniejszym miejscem jest kościół św. Trójcy z 30-metrową wieżą. Oprócz typowych narciarskich wakacji, Bansko, to także miejsce, z którego można się udać na wspaniałe wycieczki lokalne. Są to: wizyta w miasteczku Melnik i znanej w całym świecie wytwórni doskonałego wina; zwiedzanie klasztoru Rila - największego centrum religijnego średniowiecznej Bułgarii; można również skorzystać z kąpieli leczniczych w gorących źródłach w Ognianovie, czy też udać się na wieczór folklorystyczny ze wspaniałą muzyką, winem i tańcami. A na koniec dnia po narciarskich szaleństwach czy ciekawych wycieczkach, można zrelaksować się w tutejszych tawernach, przy porywającej bałkańskiej muzyce i kieliszku grzanego wina.

Warunki narciarskie

W ciągu ostatnich kilku lat wiele milionów euro zostało zainwestowane w nowe trasy i udogodnienia narciarskie. Prace wykonywała firma Yulen, która posiada licencje na prowadzenie i zarządzanie ośrodkami narciarskimi. Bańsko ma najwięcej opadów śnieżnych i najdłuższy sezon narciarski, który trwa od 15 grudnia do 15 maja ze wszystkich bułgarskich resortów. Można także zauważyć, że Bansko doświadcza masowego procesu inwestycyjnego, który wyraża się w budowie nowych luksusowych hoteli, resortów i apartamentów.
Ponadto powstała tu m.in.: kolejka linowa o długości 7 km i przepustowości 2400 osób/godz., przewożąca narciarzy z miasta prosto na stoki; wypożyczalnia sprzętu narciarskiego z 1200 parami nart; nowe wyciągi krzesełkowe, które ciągną się na długości 15 km; w sumie 50 km tras zjazdowych; na polanie Bunderishka: restauracja z miejscem dla 1200 osób, szkółki narciarskie, szkółki narciarskie dla dzieci, biathlon; 10 maszyn ubijających śnieg, które pracują 24 godz. na dobę; 26 maszyn sztucznie zaśnieżających 12 km tras. Sezon narciarski: grudzień-kwiecień. Tereny narciarskie: 1100-2550 m n.p.m. Wyciągi: 1 kolejka linowa, 5 wyciągów krzesełkowych, 9 orczykowych.
Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Galeria zdjęć

37 zdjęć

Więcej


Wstecz Drukuj stronę Do góry