Sofia

Opis regionu


Sofia jest stolicą Bułgarii oraz jej największym miastem. Licząc blisko 1,3 miliona mieszkańców jest również 14 największym miastem w Unii Europejskiej. Cała natomiast aglomeracja to blisko 1,4mln mieszkańców. Sofia znajduje się w zachodniej części Bułgarii u stóp masywu Vitosha. Jest administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym oraz naukowym centrum kraju.

Będąc założoną w VIII wieku p.n.e. Sofia jest jedną z najstarszych stolic w Europie. Kilkukrotnie od tego czasu zmieniała nazwę, a pisana na przestrzeni epok historie wciąż widać w pełnych uroku zaułkach miasta.

Niezwykłemu rozwojowi miasta sprzyjało bez wątpienia położenie – samo serce Bałkanów. Poza lokalizacją dwie jeszcze cechy miały kluczowe znaczenie dla historii tego miejsca. Po pierwsze krzyżowały się tu liczne szlaki handlowe, co sprzyjało wymianie idei i przyspieszało ewolucję. Od starożytności mijali się tu kupcy kierujący się nad Morze Adriatyckie, Czarne, Egejskie czy w głąb Europy kontynentalnej. Po drugie bezpieczeństwa strzegły góry, które otaczają miasto z każdej strony. Dolina Sofii jest największą w kraju, licząc blisko 1200 km kwadratowych powierzchni.

Przez miasto przepływa kilka rzek, włącznie z Vladaiską i Perlovską. Rzeka Iskar przepływa w pobliżu wschodnich rubieży stolicy. Okolica znana jest również z źródeł termalnych i mineralnych. Skupiono się na nich stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX wieku, funkcjonują tu jednak sztuczne jeziora zapraszające do skorzystania z leczniczych kąpieli.

Lokalizacja: 150km od Płowdiwu, drugie co do wielkości miasta w Bułgarii, 390km od Burgas oraz 471km od Warny, największego bułgarskiego portu u wybrzeży Morza Czarnego. Nie dalej niż w promieniu 200km od miasta znajdują się aż trzy granice: 55km dzieli mieszkańców od granicy serbskiej, 113km od granicy macedońskiej, a pokonując jedynie 183km każdy mieszkaniec czy turysta przebywający w stolicy Republiki Bułgarii znajdzie się w pachnącej historią Grecji!

Sofia jest również centrum bułgarskiej ekonomii. Znajduje się tu blisko 800 dużych zakładów przemysłowych, co stanowi 75% całej krajowej produkcji, 50% bułgarskiego rynku wydawniczego czy 15% całości wytwarzanego w tym kraju sprzętu elektronicznego. To również tutaj swoja siedzibe mają Bułgarski Bank Narodowy, Bułgarska Giełda papierów Wartościowych oraz szereg innych duzych banków (takich jak HVB Bank Biochim, Bulbank, DSK Bank czy Zjednoczony Bank Bułgarii).

Kolejnym ważnym elementem lokalnej gospodarki są handel, transport i usługi. Coraz więcej firm pochodzących z Europy Zachodniej czy USA przenosi tu swoje działy na zasadach multinarodowego outsourcingu. Także tutaj swoje siedziby mają firmy działające na rynku czy to całej Bułgarii, czy nawet całej Europy Wschodniej.

Wraz z upadkiem komunistycznego rządu w Bułgarii w 1989 roku pojawiło się na tym rynku wiele firm, których wcześniej Bułgarzy nie znali. Przeniosły się z Zachodu bądx otworzyły tu oddziały swoich spółek, a większość z nich ulokowała się właśnie w Sofii. Jest tu miedzy innymi firma SAP AG. Oddział w Sofii, firma SAP Labs jest największym developerem z grupy SAP w całej Europie Wschodniej. Trudno się jednak dziwić – w latach 2005-2006 wartość rynku nieruchomości w Sofii wzrosła w ciągu roku o blisko 100%! W wielu miejscach powstają więc licznie budowane nieruchomości, a popyt na nie jest ogromny. O tempie rozwoju miasta świadczyć może choćby stopa bezrobocia, która w Sofii wynosi jedynie 2,5%, co jest świetnym wynikiem nawet na tle ogólnokrajowej stopy bezrobocia w Bułgarii, która sięga poziomu 7,25%, co jest wynikiem zbliżonym do średniego poziomu z całej Europy.Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Galeria zdjęć

12 zdjęć

Więcej


Wstecz Drukuj stronę Do góry