Płowdiw


Nie ma, myślę przesady w słowach: „Żeby poznać Bułgarię, trzeba zobaczyć Płowdiw”. To nowoczesne miasto otacza majestatyczna starówka z pięknymi kamieniczkami, kilkunastoma muzeami i galeriami sztuki, ruinami na wzgórzu i bizantyjskimi cerkwiami.
Płowdiw to miasto położone w zachodniej części niziny Górnotrackiej, na dwóch stronach rzeki Marica i na siedmiu wzgórzach (Tepeta). Miasto położne jest 150 km na południowy-wschód od stolicy Bułgarii, Sofii i 270 km na zachód od Burgas.
Badania archeologiczne wykazały, że ludzie żyli tam już przed epoką kamienną. W pierwszym tysiącleciu p.n.e. plemiona trackie założyły osadę o nazwie Eumolpia. Jej strategiczne położenie tłumaczy, dlaczego podbił ją w 341 p.n.e. Filip Macedoński i nazwał miasto Phillipopolis. Pod panowaniem rzymskim jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i politycznym o nazwie Trimoncjum. Miasto jest wielokrotnie niszczone pożarami podczas najazdów Hunów i Gotów, a Słowianie nadają mu nazwę Pyłdin. W czasach średniowiecza miasto pełniło funkcję granicznej twierdzy Bizancjum.
W 815 r. chan Krum włącza je do państwa bułgarskiego, a w czasie niewoli tureckiej jest znane jako Felibe. W okresie bułgarskiego Odrodzenia odzyskuje ponownie swą rangę a po Kongresie Berlińskim staje się stolicą Wschodniej Rumelii. Po Zjednoczeniu ziem bułgarskich w 1885 r. weszło w skład państwa bułgarskiego.
W mieście warto zwiedzić między innymi Meczet Dżumaja Dżamija z przełomu XV i XVI wieku, pozostałości budowli rzymskich, łaźnie tureckie Czifte, (czifte bania to nazwa starej łaźni tureckiej z XVI w. Miała ona oddzielne części dla kobiet i mężczyzn, a obecnie jest pomnikiem kultury bytu miejscowej ludności, została częściowo odrestaurowana w ramach Europejskiego Miesiąca Kultury w Płowdiwie) liczne cerkwie oraz domy z XIX wieku, a także teatr antyczny, który jest najwspanialszą budowlą z czasów rzymskich w tych okolicach. Miejsca dla widzów są położone amfiteatralnie w dwu półkolach po 14 rzędów każde. Teatr mógł pomieścić 7000 osób. Na każdej ławce była wyrzeźbiona nazwa dzielnicy. Dwupoziomowa scena, wysokiej jakości materiały i wykonanie wskazują na doskonałość ówczesnej architektury i budownictwa
Płowdiw jest drugim co do wielkości i pod względem zaludnienia miastem w Bułgarii tuz po Sofii. Jest znaczącym centrum kulturalnym, historycznym i turystycznym. Jest to piękne miasto, które przez wieki zmieniło się przechodząc etapy rozwoju ( od czasów trackich, aż do dziś). Tamtejsze nieduże, ale strome wzgórza przez tysiące lat przyciągały osadników – jak i najeźdźców- ze wszystkich stron świata. Płowdiwskie wzgórza widoczne są już z daleka. Najbliżej centrum wznosi się Nebet Tepe, Bunardżika ( zwane też wzgórzem Wyzwolicieli) na zachodzie oraz Dżendem (Wzgórze Młodości) na południowym zachodzie. W okolicach wzgórz powstało starożytne miasto. Najstarsza część miasta wznosiła się na wzgórzu Sahat Tepe, znane wcześniej pod nazwą wzgórze Danowija.
Wzgórza jak i stary Płowdiw przedstawiają szczególny koloryt i specyficzną atmosferę miasta. Rzeka Marica dzieli miasto na dwie nierówne części, które połączone są ze sobą sześcioma mostami. W północnej części miasta znajdują się Międzynarodowe Targi Płowdiwskie. Już w 1892 roku miała miejsce pierwsza wystawa.
Płowdiw jest znany jako bogate centrum gospodarcze i akademickie. Miasto jest również centrum kulturalnym, oprócz przedstawień teatralnych, operowych, Płowdiw jest centrum festiwali folklorystycznych, wystaw rzemiosła. Najbardziej znane festiwale to: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych, czy przedstawienia operowe odbywające się w Teatrze antycznym z czasów rzymskich.



Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Galeria zdjęć

22 zdjęć

Więcej


Wstecz Drukuj stronę Do góry