Pogoda

Strona główna  > O Bułgarii  > Pogoda > strona 1 z 2
Kiedy odwiedzać Bułgarię?

Sezon w Bułgarii trwa cały rok.
 
 
Nad Morze Czarne najlepiej oczywiście wybierać się latem. Panuje tam kontynentalny klimat, uwaga, podzwrotnikowy, co czyni warunki do plażowania wręcz idealnymi. Sezon trwa ponad 5 miesięcy !!!. Od czerwca do września temperatura wody morskiej dochodzi nawet do 27°C. Temperatura powietrza latem przekracza nawet 38°C i ta pora roku składa się zwykle z około 90 słonecznych dni. Jest to najlepszy okres dla turystów, którzy uwielbiają słońce, morze i gorący piasek.

Lato jest także doskonałym okresem do wędrówek górskimi, niezatłoczonymi szlakami. Łatwo wtedy o stosunkowo tanie owoce (melony, arbuzy, brzoskwinie, śliwy) i nietrudno o nocleg. Upały nie powinny się dawać miłośnikom trekkingu we znaki - średnia temperatura w lipcu wynosi wtedy wysoko w górach około 18 stopni.
Podróżom po całym kraju szczególnie sprzyja jesień, często bardzo pogodna. Piękne jesienne dni nadają się na zwiedzanie starych miast poza sezonem, co pozwala na bardziej relaksujące i spokojniejsze wakacje.

 
Zima natomiast jest doskonałą porą dla miłośników sportów zimowych, zwłaszcza nart. Kurorty narciarskie z roku na rok kuszą bogatszą ofertą. Bywają lata, gdy w górach śnieg leży do połowy maja, a dobre trasy narciarskie oferują liczne możliwości zimowej rekreacji. Dodajmy też, że siarczyste mrozy w Bułgarii należą raczej do rzadkości. Średnie temperatury wynoszą od dwóch stopni na południu, po minus sześć na północy kraju.

Bułgaria leży w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się chłodnymi i wilgotnymi zimami oraz gorącymi i suchymi okresami letnimi. Strefy klimatyczne w Bułgarii to:
  • umiarkowany kontynentalny - Równina Naddunajska aż po północne stoki Bałkanów
  • klimat umiarkowany przejściowy - centralna część kraju
  • klimat śródziemnomorski przejściowy - region południowy.
Średnia temperatura powietrza w miesiącach letnich wynosi 28°C, wody 24°C. Sezon letni trwa tu około 5 miesięcy - od połowy maja do połowy października. Klimat doskonale zatem sprzyja rolnictwu i turystyce zarówno letniej jak i zimowej.---


Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Szukaj w serwisieWstecz Drukuj stronę Do góry