Balczik

Opis regionu


 
Balczik
znajduje się 42 km na północny-wschód od Warny. Stąd niedaleko do takich kurortów jak Albena, Rusałka i Złote Piaski. Jest to jedna z częściej odwiedzanych miejscowości na bułgarskim wybrzeżu.
 
Największą atrakcją Balcziku jest Ogród botaniczny z Pałacem. Plaża składa się z dwóch głównych odcinków. Pierwszy przy porcie jest największy i jedyny z bezpośrednim zejściem do morza. Druga część ciągnie się wzdłuż zachodniej części promenady. Plażę zastępują sztucznie stworzone placyki z piaskiem i parasolami, a do morza schodzi się schodkami. Alternatywą do plaży są liczne baseny, część z nich zlokalizowana jest w bezpośredniej bliskości morza.
 
Przyjemnym miejscem do spacerów jest długa promenada (około 2,5 km) ciągnąca się od portu do Pałacu. Wzdłuż niej znajdują się restauracje, bary, dyskoteki, hotele i baseny.
 
Balczik ma bardzo ciekawą historię. Pierwsze ślady życia na terytorium dzisiejszego Balcziku pochodzą z epoki kamienno-miedzianej. Na początku VI wieku p.n.e. greccy osadnicy wraz z miejscową ludnością tracką założyli osadę Krunoj (w tłumaczeniu źródła). W okresie III - I w. p.n.e. osada przekształciła się w miasto i została nazwana Dionisopolis (miasto boga Dionisos). Wielki rozkwit miasto przeżyło w czasach panowania rzymskiego II - IV w. n.e.
 
Po wyzwoleniu z jarzma tureckiego miasto staje się dużym centrum handlowym. W okresie żniw do Balcziku codziennie zjeżdżało się od 2000 do 3000 wozów pełnych zboża. W przeciągu 20 lat (1890 - 1912) port w Balczik jest trzecim co do wielkości w Bułgarii. W Balczik wybudowano pierwszy w Bułgarii nowoczesny młyn. W mieście produkowano części do maszyn rolniczych, cegły oraz kredę.

Miasto to często jest nazywane Białym Miastem dzięki swoim małym domkom postawionym z białego kamienia, ale przede wszystkim dzięki swoim białym piaskowym skałom, między którym to miasto się znajduje. Są tu dostępne dla turystów wszelkie atrakcje: fitness, sauna, kurty tenisowe, plażowe i wodne sporty. Ciekawe wycieczki to: wycieczka do pałacu Królowej Marii z przyległymi parkami i botanicznym ogrodem, gdzie znajdują się stare chrześcijańskie nagrobne kamienie, wielki kamienny krzyż, kaktusowy ogród, wodospady, potoki i jeziora. Drzewa, krzaki i rośliny, były tutaj przywiezione z całego świata. Dalszym miejscem zwiedzania może być turecki cmentarz z nagrobkami, etnograficzne i historyczne muzeum.Expand Help Mój folder

Moje Ulubione apartamenty

Masz  apartamentów

Szukaj nieruchomości

Galeria zdjęć

35 zdjęć

Więcej


Wstecz Drukuj stronę Do góry